
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 14 mm |
| Width | 6.7 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 95 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Height | 5.75 mm |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 14 mm |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 500 MΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | UL |
| Orientation | Straight |
| Operating Supply Voltage | 250 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 2 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Insulation Material | Polyamide |
| Housing Material | Nylon |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Contact Current Rating | 2 A |
| Housing Color | Natural |
| Contact Gender | Female |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
| Mating Retention | With |
Stock: 4488
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14363
Ext.Price$0.14363
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14363 | $0.14363 |
| 10 | $0.12482 | $1.24820 |
| 50 | $0.10834 | $5.41700 |
| 100 | $0.09404 | $9.40400 |
| 500 | $0.08296 | $41.48000 |
| 1000 | $0.07318 | $73.18000 |
